Wykonywany zawód a cena ubezpieczenia OC

Obecnie coraz częściej kalkulator OC i porównywarka OC online są naszym sposobem na tanie OC. Dzięki nim zauważamy, że ubezpieczyciele zadają nam coraz więcej szczegółowych pytań. Dotyczą one ilości posiadanych dzieci, sposobu użytkowania ubezpieczanego pojazdu, ilości kierowców dodatkowych, czy nawet tego gdzie parkujemy w nocy i w ciągu dnia. Co ciekawe, istotnym czynnikiem na cenę ubezpieczenia obowiązkowego ma również to jaki zawód wykonujemy i poziom naszego wykształcenia. Jak zatem kształtuje się cena OC w zależności od wykonywanego zawodu?


Wykonywany zawód i zajęcie a cena OC. Kto zapłaci najwięcej za ubezpieczenie obowiązkowe?

Na pierwszym, niechlubnym miejscu pod względem wysokości ceny za ubezpieczenie komunikacyjne znajdą się oczywiście najmłodsi użytkownicy pojazdów, czyli studenci i uczniowie. Najważniejszym, w tym wypadku, czynnikiem wpływającym na wysokość ceny OC jest nie tylko zajęcie, ale i wiek kierowcy. Przeważnie są to osoby poniżej 30 roku życia, które cechują się znaczą szkodowością. Pracownicy działu IT i pracowncy działu obsługi klienta też niestety nie grzeszą niską wypadkowością jazdy. Dlatego też ceny OC również mogą być zawrotne.

Co najbardziej zaskakujące, nie tylko praca, wiek  i stres z nią związany przyczyniają się do wysokiej szkodowości wśród kierowców. Również osoby bezrobotne muszą liczyć się ze zwyżkami związanymi z “wykonywanym” zawodem. Jak się bowiem okazuje są to osoby, które najczęściej są użytkownikami starych, zepsutych samochodów, które często są przyczyną kolizji i wypadków drogowych (zużyte hamulce, niedziałające światła hamowania/ kierunkowskazu, cofania, stare opony itp.).

Poniżej znajduje się tabela cen OC w zależności od miejsca pracy w II kwartale 2017 roku, która dokładnie obrazuje duży związek między wykonywanym zawodem lub zajęciem a ceną ubezpieczenia OC.
 


Zawód wykonywany

Średnia cena ubezpieczenia OC

Student/uczeń

1700 zł

Pracownik działu IT

932 zł

Pracownik działu obsługi klienta

886 zł

Bezrobotny

774 zł

Przedstawiciel handlowy

760 zł

Pracownik fizyczny

724 zł

Przedsiębiorca/własna działalność

716 zł

Prawnik

692 zł

Gospodyni domowa

670 zł

Kierowca zawodowy

679 zł

Lekarz/pracownik służby zdrowia

650 zł

Nauczyciel

617 zł

Rolnik

580 zł

Emeryt/rencista

558 zł

 

Nauczyciele, emeryci i rolnicy zapłacą najniższe ceny za OC

Zgodnie z zebranymi danymi przez ubezpieczycieli, najbezpieczniejszymi i bezkolizyjnymi użytkownikami polskich dróg są nauczyciele, rolnicy oraz emeryci i renciści. Właśnie ten profil klienta charakteryzuje się najmniejszą ilością szkód komunikacyjnych. Dlaczego? Jak się okazuje, rolnicy najczęściej korzystają z mało uczęszczanych dróg utwardzanych, a ich pojazdy (ciągniki, traktory czy samochody z naczepami) raczej nie rozwijają większej prędkości. Nauczyciele i osoby na emeryturze i rencie z kolei najczęściej jeżdżą powoli, ostrożnie. Stan techniczny ich pojazdów jest dobry lub bardzo dobry. Roczny rzeczywisty przebieg ich samochodów też nie należy do najwyższych.

Cena OC a ilość szkód

Największy jednak wpływ na cenę OC ma nie tylko miejsce pracy, wykonywany zawód lub zajęcie. Istotnym, jak nie najważniejszym, czynnikiem wpływającym na cenę OC jest ilość szkód z tytułu ubezpieczenia OC jakie spowodowaliśmy w ostatnich paru latach. W przypadku jednej szkody w ostatnich 6-7 latach różnica w cenie nie jest aż tak znaczna. Zarówno Link4 jak i inni ubezpieczyciele przymykają oko na takie drobne wpadki kierowców. Nieciekawie cenowo robi się gdy nasza szkodowość jazdy jest na poziomie 3-4 szkód w ostatnich 6-7 latach. W takich  sytuacjach cena może wzrosnąć nawet o 1000 zlotych za rok. Bądźmy więc przede wszystkim rozważnymi i uważnymi kierowcami, a ogromne zwyżki za ubezpieczenie OC nas nie dosięgną.Powiązane tematy