Według ekspertów i specjalistów od ubezpieczeń szaleństwo i brawura są na stałe wpisane w kodeks młodego czy niedoświadczonego kierowcy, który bez odpowiedniej rutyny, doświadczenia, a często i wyobraźni w pierwszych latach wyciska co się da ze swojej maszyny, narażając przy tym życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. To przekłada się na wysokie ubezpieczenia, w których zamiast zniżek dla młodszych kierowców przewidziane są zwyżki. Jak więc wyliczyć czy lepiej ubezpieczać się samemu, czy może jednak wziąć do spółki zniżki dziadka? Na pomoc spieszy Ergo Hestia i jej kalkulator OC, AC dla młodych kierowców, czyli Ergo Hestia You Can Drive.
Przeznaczony dla kierowców poniżej 30 roku życia kalkulator OC AC You can drive Ergo Hestia, zaczyna się standardowo, jak wiele innych kalkulatorów, zamieszczonych na stronach pozostałych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest on mianowicie podzielony na dwie główne części – przedstawienie oferty Ergo Hestia i możliwość zakupu polisy drogą on line. Jeśli więc chcemy tylko zasięgnąć informacji o ubezpieczeniu, to wypełniamy pierwsze trzy części – samochód, ubezpieczony, oferta.
Dalej sami decydujemy czy chcemy się zalogować (w Ergo Hestii możemy zakupić ubezpieczenie bez dokonywania rejestracji), a następnie podając wszystkie szczegółowe dane zakupić zaproponowane ubezpieczenie OC lub inne drogą on line. Jeśli tak, to czekają nas kolejne trzy kroki – ubezpieczony, samochód, płatność. By poznać samą ofertę nie musimy też wypełniać zbyt wielu informacji, to bowiem czy pojazd parkujemy na ulicy, bądź jaki roczny przebieg planujemy możemy dowolnie konfigurować, przy wyświetlonej już ofercie ( w zależności od wybranych opcji kwota AC może ulec zmniejszeniu, bądź podwyższeniu). To jednak, że kalkulator OC stworzony jest z myślą o młodych kierowcach widać już na wstępie. Ubezpieczyciela bowiem mniej interesuje ilość przewożonych dzieci, stan cywilny, czy zawód, za to trzeba zaznaczyć między innymi czy pojazd był tuningowany, z wszelkimi wprowadzonymi zmianami, a także podać jego wyposażenie dodatkowe, gdzie lista możliwych do zakreślenia opcji jest naprawdę imponująca. Te bowiem informacje najbardziej ważą na cenie OC i AC dla młodych.
Z pewnością więc każdy użytkownik, nawet najbardziej „wypasionego” modelu nie będzie zaskoczony, ani zawiedziony. Na plus kalkulatora Ergo Hestii przemawia również brak wpisywania naszych danych kontaktowych. W pierwszej części – ubezpieczony, co prawda odnajdziemy pola na telefon komórkowy czy adres e – mail, dane te jednak są nie obowiązkowe i brak ich zaznaczenia w żaden sposób nie wpływa na przedstawienie oferty końcowej kalkulatora OC.
Bardzo przejrzyście przedstawione są wyniki kalkulatora Ergo Hestii. W głównej tabelce możemy określić czy szukamy tylko OC, czy również ubezpieczenia dodatkowego Autocasco, a także wybrać z dostępnej listy kolejne dobrowolne ubezpieczenia jak NNW, Assistance (opisane jako autopomoc), autoszyby, bagaż czy opcję samochodu zastępczego. NNW zaznaczone jest z automatu, jako ubezpieczenie dla kierowcy i na najniższą kwotę 15 000 złotych. Warto więc uważnie analizować poszczególne podliczenia kalkulatora, by przez przypadek nie zatwierdzić błędnych, bądź niechcianych założeń Zaznaczając też wybór autocasco, możemy zadecydować, jak bardzo chcemy partycypować w naprawianiu szkód, przez udział własny.
Ciekawym jednak rozwiązaniem jest boczna tabelka, tak zwanych założeń, gdzie tkwią wszystkie szczegóły ubezpieczenia. Tabelka początkowo ma wprowadzone automatyczne opcje, z którymi jednak jako kupujący polisę możemy się zgodzić, bądź nie. Jeśli chcemy wprowadzić własne preferencje, na samym dole odnajdziemy przycisk – edycja założeń, dzięki któremu łatwo zmienimy wszelkie ustawienia. Tam odnajdziemy między innymi zapis o udziale własnym przy szkodach, związanych z kradzieżą pojazdu, możliwość wyboru napraw w wariancie warsztatowym czy serwisowym, a także ochronę zniżek w przypadku zgłoszenia szkód ( bądź brak ochrony i w konsekwencji podwyższenie polisy z każdym kolejnym rokiem). W tabeli także dookreślimy czy pojazd w ciągu nocy jest garażowany czy też parkujemy na ulicy (co ciekawe niezależnie od wyboru wariantu kwota AC nie ulega zmianie). Musimy też w Ergo określić udział własny, bądź jego brak w szkodach przy jeździe nocnej i podczas weekendów.
Dodatkowo uzupełnimy dane o naszym stanie cywilnym, posiadaniu dzieci, a także rejestracji auta w Polsce bądź za granicą. Co bardzo ułatwia konfigurację ubezpieczenia i sprawdzanie też jaka opcja jest dla nas bardziej korzystna, to zmiana kwoty ubezpieczenia przy określeniu dowolnej z opcji. Łatwo więc obliczymy czy opłaca nam się przykładowo udział własny i w jakiej wysokości w szkodach, widząc za każdym razem o ile wzrasta, bądź obniża się kwota polisy. Dodatkowo wybrane przez nas opcje poszczególnych ubezpieczeń są zaakcentowane czerwonym kolorem, dzięki czemu łatwiej nam sprawdzić czy kalkulacja jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Na końcu odnajdziemy jeszcze link „sprawdź opcje płatności w ratach”, gdzie Ergo Hestia dopuszcza nawet wariant uiszczania polisy w 12 miesięcznych składkach, pokazując jednak przy tym ile tracimy, bądź ile zyskujemy na poszczególnym wariancie. Oczywiście, płacąc za ubepzieczenie OC lub AC z góry płacimy najmniej.
Jesteś młody? Wybierz You Can Drive z Ergo Hestia
Dla poszukujących szybkich wyliczeń OC czy AC kalkulator Ergo Hestia może być przydatnym narzędziem, zwłaszcza, że również bez potrzeby zakładania konta umożliwia zakup polisy drogą on line. Małe ale jawi się jednak na końcu przy wyliczeniach, choćby w przypadku auta zastępczego, gdzie nie ma opcji wyboru zakresu dni jego używania, jak i w przypadku NNW, gdzie maksymalna kwota ubezpieczenia to 30 000 złotych, nie do końca jest więc tak, jak zapewnia na swojej stronie Ergo Hestia, że dzięki temu kalkulatorowi idealnie dopasujesz ubezpieczenie do swoich potrzeb i oczekiwań.