Wpływ pojemności silnika na składkę OC naszego samochodu
Czy mając więcej pod maską płacimy automatycznie więcej za OC? Dowiedz się cz...
Jan Kowalski kupił piękne czteroletnie BMW X3 w bardzo okazyjnej cenie. Jakież było jego zdziwienie, kiedy zaledwie po tygodniu okazało się, że nabył auto kradzione? Takich przypadków jest wiele, zwłaszcza przy pojazdach sprowadzanych zza granicy. Dlatego zachowanie ostrożności i pełnej kontroli przy kupnie auta pozwoli zaoszczędzić nam kłopotów i uchroni nasze pieniądze przed oszustami.
Tę stronę - www.historiapojazdu.gov.pl - odwiedź przed podpisaniem umowy!
Precedens sprzedawania kradzionych aut w dzisiejszych czasach nie jest rzadkością. Atrakcyjna cena pozwala na szybką finalizację transakcji, a sprzedaż auta w innym województwie utrudnia jego skuteczne i szybkie odnalezienie. Kupujący natomiast traci podwójnie – auto zostaje skonfiskowane, natomiast by odzyskać pieniądze, trzeba udowodnić winę oszustowi, co często jest bardzo trudne, a wręcz nierealne. Dlatego, zanim nasz podpis będzie widniał na umowie, warto wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i dysponując numerem rejestracyjnym pojazdu, datą pierwszej rejestracji i numerem VIN sprawdzić wszystkie dane na temat zarejestrowanego na terenie Polski pojazdu. Oprócz tego, czy pojazd został skradziony, baza zawiera również informacje o ważnych badaniach technicznych, opłaconej polisie OC, ilości poprzednich właścicieli czy ilości przejechanych kilometrów. Na stronę wejdziemy również za pomocą każdego telefonu komórkowego czy smartphona, z dostępem do internetu. Dzięki temu pojazd sprawdzimy w każdym miejscu, nawet krótko przed podpisaniem umowy.
Warto pamiętać, że pojazd bez ważnego OC bądź ze stłuczką na koncie nabywamy wraz z wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi i finansowymi. To bowiem nowy nabywca pojazdu musi upewnić się, czy pojazd ma ważne OC i jeśli nie, to najpóźniej w dniu zawierania umowy je wykupić. Weryfikacja historii pojazdu nie stoi bowiem po stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a po stronie nabywcy i to on w pierwszej kolejności jest zobowiązany upewnić się, czy pojazd ma ważne badania techniczne i tym samym jest dopuszczony do ruchu bądź czy posiada ważną polisę OC.
Niestety baza na stronie www.historiapojazdu.gov.pl dotyczy jedynie pojazdów rejestrowanych na terenie Polski. Jeśli więc zainteresowani jesteśmy sprowadzeniem auta zza granicy i korzystamy z pośrednika, to koniecznie sprawdźmy autentyczność wszystkich umów. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że dany pojazd nie został skradziony, warto zadzwonić na policję i poprosić o sprawdzenie numerów rejestracyjnych, podając też państwo, z którego auto zamierzamy sprowadzić.
Poszkodowany w takiej sytuacji nie uzyska również odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. TU bowiem sprawdza bardzo dokładnie wiarygodność umów, zawieranych zwłaszcza z podmiotami zagranicznymi. Procedura ta jest konieczna, ponieważ w świetle prawa to właśnie Towarzystwo Ubezpieczeniowe wraz z przyznaniem sumy odszkodowawczej staje się automatycznie właścicielem pojazdu. Potwierdzenie kradzieży auta przez TU skutkuje natomiast natychmiastowym cofnięciem decyzji o rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji i wszczęciem postępowania przez prokuraturę.
Dobre oferty, a zwłaszcza wyjątkowe gratki warto więc dokładnie weryfikować, a najlepiej by mieć pewność, że za chwilę policja nie odholuje naszego samochodu na parking policyjny, warto trzymać się daleko od pośredników.
Wpływ pojemności silnika na składkę OC naszego samochodu
Czy mając więcej pod maską płacimy automatycznie więcej za OC? Dowiedz się cz...
Brak ważnego przeglądu technicznego, a wpływ na odszkodowanie OC AC
Jaki wpływ ma brak przeglądu technicznego na odszkodowanie z tytuł ubezpiecze...
Zastanów się dwa razy, zanim podasz kod pocztowy przy wyliczaniu OC!
Drobne i większe kłamstewka mogące obniżyć znacznie cenę naszej polisy OC AC....
Z OC możesz spać spokojnie? Nie w każdym przypadku!
Dowiedz się od czego obowiązkowe ubepzieczenie OC nas nie uchroni i jakie są ...