Miejsce zamieszkania, zameldowania a cena OC
Czy nasze miejsce zameldowania i zamieszkania ma wpływ na cenę OC? Czy miejsc...
Posiadanie pakietu Assistance jest idealnym zabezpieczeniem dla kierowcy, który chce czuć się pewnie niemal w każdej sytuacji na drodze. Jego cena zależna jest jednak od wielu czynników, a w szczególności od tego, gdzie takie ubezpieczenie zadziała. Często bowiem opcja darmowa, bądź najtańsza obejmuje tylko obszar Polski, za dopłatą możemy natomiast rozszerzyć Assistance także na Europę. A dla tych, co dużo podróżują własnym autem za granicą, najlepszy może być pakiet Assistance Europa. Warto sprawdzić więc, co w nim znajdziemy i jakie TU go ferują.
Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych jak na przykład Liberty Direct, Compensa czy Warta (poza wersją Standard, która obowiązuje tylko na terenie RP) nie rozdzielają oferty ubezpieczenia Assistance na Polskę i osobno na Europę. Zapewniają bowiem w poszczególnych pakietach pomoc zarówno na terenie Europy (standardowo z wyłączeniem np. Mołdawii, Turcji i Rosji – albo ich części nieeuropejskich, z kolei oferta Liberty nie funkcjonuje np. na Białorusi i Ukrainie) jak i Polski. Nie oznacza to jednak, że wszędzie uzyskamy identyczną pomoc, różnice widać choćby w opcji holowania, gdzie na terenie Polski wsparcie uzyskamy nawet bez limitów kilometrów, na terenie Europy natomiast standardowo do kilkuset km (Warta w wariancie Platynowym zapewnia do 800, u pozostałych ubezpieczycieli holowanie ograniczone jest nawet do 150 czy 200 km) bądź do jakiejś maksymalnej kwoty w Euro (Allianz w wariancie Exclusive pokrywa koszty do 2000 Euro). Inne będą także kwoty odszkodowań, jak i pokrycia kosztów hospitalizacji, parkingów czy korzystania z hoteli. Choć z pewnością podczas wyjazdu czy nawet urlopu nawet tak ograniczone opcje mogą wystarczyć, zwłaszcza jeśli ubezpieczyciele gwarantują pomoc tłumacza, dostęp do informacji telefonicznej czy odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu bądź dowóz do placówki medycznej. Dla tych bardziej wymagających idealną propozycją może być wersja Assistance Europa, która co prawda nie jest oferowana przez wszystkie Towarzystwa, to i tak jest z czego wybierać.
Szukając bardziej dopasowanego czy rozszerzonego Assistance na wyjazd do któregoś z europejskich krajów, możemy skorzystać z oferty m.in. PZU, Axa Direct, Gothaer, Link 4 czy też HDI Asekuracja. Jak prezentują się poszczególne ubezpieczenia?
W PZU zaopatrzymy się w tak zwaną Kartę PZU Pomoc Europa z możliwością wykupienia jej na cały rok (300 złotych) bądź na 60 dni (167 złotych). Karta ta nie funkcjonuje na terenie Rosji, Mołdawii, Turcji, Tunezji czy Maroka, jeśli jednak wybieramy się do innych krajów, to zakres ubezpieczenia jest faktycznie szeroki i obejmuje m.in. holowanie pojazdu (jednakże tylko do 150 km), pomoc przy drobnych awariach, wsparcie techniczne, telefoniczne czy informacyjne wraz z udostępnieniem tłumacza. Oprócz tego możemy uzyskać pożyczkę na naprawę auta czy wpłatę kaucji, dotrzeć do domu, przenocować w hotelu (maksymalnie 3 doby), skorzystać z zastępczego kierowcy, zezłomować pojazd czy zadzwonić po dowóz paliwa. Lista wszystkich opcji w PZU jest dość długa, jeśli więc często jeździmy za granicę, to z pewnością taka Karta może być dla nas przydatna.
W Axa Direct możemy wybrać między wariantem Midi a Maxi Europa. Różnice są dość znaczne i przede wszystkim dotyczą limitu kilometrów przy holowaniu auta ( w Axa midi – 150, a Axa maxi – 250 km), kwot przeznaczonych na wymianę koła, naprawę żarówki, usprawnienie akumulatora (midi do 200, maxi do 250 Euro). W przypadku wersji maxi możemy też dłużej korzystać z auta zastępczego, bądź z opcji wizyty bliskiej osoby w trakcie hospitalizacji kierowcy czy kogoś z pasażerów. Axa reklamuje na stronie, iż Assistance dostępne jest już w kwocie 59 złotych za rok, jednakże ceny obliczane są dla każdego indywidualnie, na podstawie m.in. posiadanych zniżek, wieku czy marki pojazdu.
W Link 4 ubezpieczenie Assistance Europa Pomoc 24 zapewnia w opcji tylko rocznej i wraz z wykupieniem OC czy AC. Alternatywą jest jednak ubezpieczenie Podróże 24 + auto Assistance, które swym zakresem działania obejmuje kraje UE, w tym Polskę i funkcjonuje jako krótkoterminowe Assistance. Sama oferta rocznego Assistance nie prezentuje się też zbyt korzystnie. Za dokonanie wszelkich napraw Link 4 zwróci nam maksymalnie 150 Euro. Na zakwaterowanie będziemy mieć do dyspozycji jedynie 75 Euro, a na parking 5 Euro na dobę i to tylko przez 10 dni. Z ubezpieczenia nie skorzystamy także przy konieczności zorganizowania opieki dla nieletnich dzieci, wynajmu auta zastępczego czy przy transporcie zwłok do kraju. Link 4 zostawi nas na drodze nawet przy tak błahych sytuacjach jak wymiana żarówki, za to zapewni nam transport medyczny, zastępczego kierowcę czy pomoc prawnika bądź udzieli nam też niezbędnej pożyczki.
W Gothaer dostępne są dwa warianty - Standard i Lux Europa. Zakres ubezpieczenia w obydwóch opcjach jest dość szeroki, różni się natomiast np. limitem kilometrów czy kwotami odszkodowania, natomiast przy zapewnieniu parkingu, zakwaterowania czy drobnych napraw na miejscu zdarzenia, oferta jest już identyczna. Wersję Lux opłaca się jednak wybrać choćby ze względu na lepszą opcję holowania pojazdu (aż do 700 km, gdzie wersja Standard zapewnia tylko do 75 km) jak i na dłuższy okres korzystania z auta zastępczego (wersja Lux do 7 dni, Standard tylko do 3). Oprócz tego obie wersje w Gotaher są bardzo dobrze rozbudowane, rozszerzone o leczenie zwierząt, zapewnienie zakwaterowania w przypadku dłuższej awarii czy wypadku, opiekę nad małoletnimi dziećmi, pomoc psychologa czy np. udzielanie bieżących informacji o stanie dróg. Minusem jest konieczność wykupienia ubezpieczenia na cały rok, choć z drugiej strony nie ma obowiązku łączenia go z polisą OC czy AC w Gothaer.
To czego w swojej ofercie nie ma Warta, znajdziemy w powiązanym z nią TU HDI Asekuracja. Towarzystwo to daje możliwość wybrania jednego z trzech wariantów – Europa 200, 500+ i 1000+, z czego jedynie ostatni można wykupić bez obowiązku posiadania OC bądź AC w HDI Asekuracja, wszystkie pakiety natomiast dostępne są tylko na okres roczny. Podstawowy pakiet Europa 200 jest dość ograniczony, nie posiada nawet opcji tłumacza (dostępny dopiero w dwóch kolejnych wariantach), a uszkodzony pojazd możemy holować tylko w obrębie 200 km (wariant 500 + i 1000+ zapewnia już lepszą opcję, przynajmniej na 500 km). Ponadto w najprostszej wersji ubezpieczenia nie naprawimy drobnej awarii na miejscu zdarzenia, nie wrócimy do domu na koszt HDI, nie zezłomujemy auta czy nie otrzymamy zakwaterowania na czas awarii czy wypadku. Te opcje dostępne są dopiero w bogatszych pakietach. Minusem jest także fakt, że pojazd zastępczy otrzymamy za opłaceniem dodatkowej składki (i to w każdym wariancie), podobnie jest z zapewnieniem opieki nad dziećmi, gdzie nie dość iż opcja ta dostępna jest tylko w wariancie 1000 +, to jeszcze trzeba ją ekstra opłacić. Również dowóz paliwa, pomoc przy zatrzaśnięciu kluczyków czy transport bagażu dostępne są tylko w najbogatszej wersji Assistance 1000+.
Bogata wersja Assistance na Europę będzie więc przydatna, zwłaszcza jeśli często podróżujemy i nie potrafimy się dostatecznie porozumieć w języku obcym. Warto też pamiętać, iż standardowe stawki za holowanie, serwis auta czy hospitalizację są dla podróżnych bardzo wysokie i bez odpowiedniego ubezpieczenia mogą dość znacznie opustoszyć nasz portfel. Przy jednorazowych wyjazdach np. z rodziną na wczasy bądź krótką podróż służbową korzystnym rozwiązaniem są krótkoterminowe polisy Assistance (np. PZU Karta na 60 dni bądź Warta Podróżnik 15), które także zapewnią nam dość dobrą ochronę na drodze, ale za to przy zdecydowanie niższych stawkach.
Miejsce zamieszkania, zameldowania a cena OC
Czy nasze miejsce zameldowania i zamieszkania ma wpływ na cenę OC? Czy miejsc...
OC Roweru - ubezpieczenie dla rowerzysty
Czy warto zainteresować się ubezpieczeniem OC dla roweru/rowerzysty? Jakie ko...
OC po śmierci właściciela pojazdu
Śmierć właściciela pojazdu a ubezpieczenie OC - jak nie płacić kar i móc jeźd...
Sportowe auta – luksus na drodze, który słono kosztuje!
Masz sportowy samochód? Przekonaj się ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC...