OC i AC a motocykl i skuter – gdzie szukać i kupować ubezpieczenie dla jednośladów?

Obowiązek posiadania polisy z tytułu OC dla jednośladów (motorów, skuterów) jest taki sam, jak i dla samochodów, a mimo to o wiele trudniej jest znaleźć dobrą ofertę polisy OC, jak i AC na rynku, nie wspominając już o skutecznym narzędziu porównywania owych ofert czyli kalkulatorach. Jak więc skutecznie szukać, by nie przepłacać i bezpiecznie poruszać się na drogach?

Kalkulatory OC i AC dla motocykli, skuterów

Sprawa wyszukania korzystnej oferty już na wstępie wydaje się być nieco utrudniona. Dość popularne w internecie porównywarki OC czy AC dla samochodów jak ipolisa, czy rankomat nie są już tak przyjazne motocyklistom i nie sprawdzą też dla nich ofert na rynku. Jeśli chcecie więc zakupić OC, AC motocyklowe pomocna może się wydawać porównywarka OC na stronie CUK ( http://www.kalkulator-oc-ac.cuk.com.pl/Ubezpieczenia2.aspx ), gdzie co prawda w opcji pojazdu pojawia się również nasz motor, jednakże w wersji końcowej uzyskamy tylko kilka wyników, z czego te najkorzystniejsze, bądź nas interesujące nie zawierają wszystkich szczegółów propozycji, a co najważniejsze, nie znamy nazwy danego TU. W tym celu musimy zadzwonić do CUK, by uzyskać kompleksową ofertę. Kalkulatory OC dla motocykli również nie są zamieszczane na stronach poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Nawet tacy weterani w ubezpieczeniach dla motocykli jak PZU czy Warta nie posiadają porównywarek OC dla motocykli na swoich stronach. Wydaje się więc, że najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest udanie się do agenta ubezpieczeniowego, który dysponując ofertami kilkunastu sprawdzonych firm wyliczy dla nas najkorzystniejszą składkę, bądź chwycić za telefon i obdzwaniając TU, które mają w ofercie OC dla motocykli, jak PZU, AXA Direct, Link 4, Liberty Direct, Allianz, Proama, InterRisk czy Aviva sprawdzić, gdzie zapłacimy najmniej. Obecnie najkorzystniejsze stawki oferuje PZU i Link 4, choć warto pamiętać, że z motorami, jak i z autami, wiele czynników wpływa na stawkę polisy, dlatego dopiero indywidualna wycena odsłania, co dla kogo jest w tym zakresie korzystniejsze.

OC motocyklowe – za co płacimy i jak obliczana jest składka?

Niezależnie jednak od tego, jak szeroko oferowane są ubezpieczenia dla motocyklistów w internecie czy przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, polisa z tytułu OC jest obowiązkowa i przy zakupie wymarzonego jednośladu należy ją nabyć i opłacić. Podobnie, jak w przypadku samochodów i dla motocykli OC obliczane jest na podstawie pewnych parametrów, mających określać stopień ryzyka popełnianych wypadków czy kolizji. Znaczenie będzie tu mieć między innymi wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów posiadacza polisy, jak i jego miejsce zamieszkania, następnie marka, model, a także rok produkcji motocykla, skutera. Nietrudno się więc domyślić, że z pewnością polisa z tytułu OC będzie dużo wyższa dla młodego, testującego ścigacza kierowcy, niż statecznego pięćdziesięciolatka miłującego się w niedzielnych przejażdżkach chopperem za miasto.

Na szczęście na motocyklową polisę OC możemy wykorzystać zniżki za bezszkodową jazdę, również te wypracowane za jazdę samochodem. Jeśli więc nasz młody wiek nie pozwala nam na owe zniżki, a wręcz skazuje nas na zwyżki, to warto uśmiechnąć się do taty czy dziadka, który jako współwłaściciel z wypracowaną już 60% zniżką znacznie obniży kwotę naszej polisy. Stawka polisy OC w zależności więc od konkretnych parametrów, jak i wysokości zniżek, a także od faktu czy zdecydujemy się na jednorazowe czy ratalne opłacenie polisy może sięgać od 80 złotych do nawet uwaga! kilku tysięcy złotych. Obecnie użytkownicy jednośladów polecają w tym zakresie PZU, bądź Link 4, który oprócz niskiej stawki za roczne OC motocyklowe lub dla skutera oferuje dość przyjazny dla motocyklisty pakiet ubezpieczeniowy, między innymi z przydatną opcją Assistance w Polsce, jak i za granicą. Ofertę polisy OC na motocykle możemy sprawdzić jeszcze w Proama, Axa Direct, Aviva, Gothaer, InterRisk, Allianz bądź Warta.

Konflikt interesów – czyli autocasco motocyklowe, skuterowe.

Nie tylko wybór polisy OC dla motocyklistów jest znacznie utrudniony, również nic łatwiej nie będzie przy chęci ubezpieczenia jednośladu od kradzieży czy zdarzeń losowych czyli wybierając Autocasco. I tu nie tylko nie jest prościej, ale zdecydowanie dużo trudniej, z kilku ważnych powodów:

  • ryzyko spowodowania wypadku na drodze motocyklem jest dużo wyższe niż samochodem,

  • osoby, które ucierpiały na skutek wypadków motocyklowych wymagają często dość skomplikowanej hospitalizacji, nie wspominając o znacznej liczbie ofiar śmiertelnych,

  • uznanie przez wiele TU motocykla jako pojazdu luksusowego,

  • znacznie większe ryzyko kradzieży.

Oczywiście nie w każdym przypadku powyższe czynniki będą miały zastosowanie. Jednakże faktycznie jest tak, iż konstrukcja motoru w żaden sposób nie chroni kierowcy przed wypadkiem czy nawet pozornie nie groźnie wyglądającym upadkiem. Dodatkowo brawurowa, często niebezpieczna jazda zmusza TU do naliczania wysokich składek, relatywnych do późniejszych odszkodowań za powstałe straty czy szkody. Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na wysokość AC jest ryzyko kradzieży motoru. Dlatego tutaj najczęściej, by ubezpieczyć się od takiej ewentualności, należy mieć zabezpieczenia antykradzieżowe ( często dla motorów o wartości poniżej 30 000 złotych wystarczy jedno, ale dla tych powyżej 30 000 złotych wymagane już są dwa zabezpieczenia antykradzieżowe). Wynika to z przeświadczenia, iż motocykl jest dość łatwym celem dla złodziei, wystarczy załadować go na pakę czy lawetę, by szybko i niepostrzeżenie wywieźć w konkretne, nawet poza granicami kraju miejsce. Z tego względu firmy ubezpieczeniowe premiują zniżką polisę AC, z której wyłączona jest opcja kradzieżowa.

Gdzie zakupimy AC motocyklowe lub dla skutera?

Jeśli mamy skuter, motor i chcemy zakupić AC możemy mieć z tym pewien problem. Ofert tego typu na rynku jest niewiele, przykładowo Link 4, Aviva czy Liberty Direct oferują tylko OC motocyklowe, Assistance i NNW. Tam gdzie z kolei uzyskamy opcję AC – w PZU, Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Allianz czy Axa Direct ceny mogą być dość zaporowe, jeśli dodatkowo nie posiadamy zniżek.

Dla tych jednak, co mają już wypracowane 60 %, używają, dobrych zabezpieczeń antykradzieżowych, a także są zainteresowani wykupieniem całego pakietu OC\AC i NNW ceny wahają się już od 1500 złotych za pakiet. Oczywiście kwoty te podawane są w przybliżeniu, przy droższym modelu, mniejszych zniżkach i większej aglomeracji Autocasco może wynieść nawet około 6000 złotych za rok. Z drugiej strony brak AC motocyklowego lub skuterowego może być bardzo dotkliwy przy kradzieży motoru, a jeszcze bardziej przy spowodowaniu przez kierowcę wypadku, gdzie nie tylko istotne są szkody mienia, ale przede wszystkim ewentualne uszczerbki na zdrowiu czy życiu.

Powiązane tematy