Wypadek, kolicja. Do kogo dzwonić? Gdzie zgłosić szkodę i szukać wsparcia?
Do kogo dzwonić zaraz po zdarzeniu czy wypadku? Kiedy skorzystać z BLS, Assis...
Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, iż przy opłacaniu polisy OC czy AC największy pakiet zniżek uzyskamy za bezszkodową jazdę i odpowiedni staż użytkowania własnych czterech kółek. Niemniej jednak, zwłaszcza młodsi wiekiem i stażem kierowcy nie tylko nie uzyskają tak szybko zniżek, ale wręcz dzięki nakładanym zwyżkom ich OC czy AC sięga czasem kosmicznych kwot. Jak więc obniżyć składkę OC, AC??
Jeśli chcesz obniżyć OC, jednym ze sprawdzonych sposobów na niższe składki OC, a także AC jest tzw. metoda na dziadka. Metoda na starszego, bardziej doświadczonego kierowcę, posiadającego odpowiednią ilość zniżek (zazwyczaj 60%) jest bardzo dobrze znana w środowisku młodych kierowców. Ubezpieczyciel bowiem oblicza polisę według najwyższej zniżki, a przy wpisaniu do dowodu rejestracyjnego kierowcy poniżej 30 roku życia czy z krótkim stażem posiadania prawa jazdy dolicza do OC tylko jakiś procent. Aczkolwiek nawet z tym procentem wciąż zapłacimy taniej za nasze OC, niż bez pomocy taty, mamy czy dziadka. Takie rozwiązanie jest korzystne, zwłaszcza przy droższych modelach samochodów, bądź jeśli interesuje nas całościowy pakiet czyli OC +AC. Nie oznacza to jednak, że model ten ma same plusy dla obywdwóch kierowców. O czym bowiem przy takim rozwiązaniu dwie strony muszą bezwzględnie pamiętać, to o:
wpisanie dziadka, taty, mamy czy nawet starszego brata do dowodu rejestracyjnego nie oznacza, że po pierwszym roku opłacania polisy całkowita pula zniżek przechodzi również na nasze konto. Ze zniżek tych korzystamy, dopóki mamy wspólny samochód, korzyść jest jednak taka, że młody kierowca od początku zbiera swoje zniżki, czyli po pierwszym roku bezszkodowej jazdy ma ich 10, po drugim już 20 i tak dalej.
Minusem tego rozwiązania jest partycypowanie winy za powstałe szkody. Czyli jeśli jeden z kierowców spowoduje wypadek to część wypracowanych zniżek w kolejnym roku tracą oboje.
Co jest korzystne, to wpisanie świeżo upieczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego, jako współwłaściciela, nawet jeśli nie użytkuje on auta ( kwestię posiadacza, a regularnego użytkownika pojazdu rozgraniczymy w wielu TU). Wtedy nie musimy ponosić odpowiedzialności za nie swoje czyny, a młodszy kierowca od pierwszych dni wydania prawa jazdy ma możliwość zbierania zniżek na swoim koncie.
Pakiet pokaźnych zniżek ( często nawet dodatkowe 20%) możemy uzyskać dzięki wyszukaniu właściwego ubezpieczenia, gdzie otrzymamy zniżkę, ze względu na przykład na wykonanie konkretnego zawodu (w MTU nauczyciele, pracownicy Poczty Polskiej, a w wielu firmach ubezpieczeniowych pracownicy sfery budżetowej) czy ze względu na posiadanie nieletnich dzieci (zwłaszcza przy AC – ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że kierowcy wożący swoje nieletnie dzieci, są ostrożniejsi, mają więc mniej stłuczek i kolizji na swoim koncie), bądź ze względu na określoną markę samochodu.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą oferować także różne pakiety zniżek, ze względu na wiek i doświadczenie kierowcy. Dla większości młodych, będących przed 30 rokiem życia użytkowników czterech czy dwóch kółek TU naliczają dodatkowo zwyżki, dlatego w tym segmencie wiekowym warto niższych kwot za OC czy AC szukać w You can drive (Ergo Hestia), które gwarantuje dla młodych kierowców obliczenie polisy bez żadnych dodatkowych zwyżek na start. Natomiast dla bardziej doświadczonych kierowców, mających na swym koncie przynajmniej 50% zniżek na OC, ekstra rabatem w wysokości 10 % kusi Proama, która obecnie jako jedyna na rynku ma do zaoferowania kierowcom aż 70% zniżek na OC i AC.
W teorii tak, ponieważ obecnie, Towarzystwa Ubezpieczeniowe dodatkowym upustem premiują również zakup polisy drogą on line, zakup dodatkowego ubezpieczenia ( na mieszkanie, podróż, życie czy zdrowie – w zależności, co jeszcze posiadają w ofercie), a także jednorazowe opłacenie składki za cały rok, bądź kontynuację polisy w danej firmie ubezpieczeniowej. Jeśli więc mamy około 40 % zniżek i z tego w względu na przejście do Proamy musimy co najmniej rok poczekać, to warto skorzystać z gratyfikacji zakupując polisę z góry na 12 miesięcy, korzystając z kupna on line, bądź wspierając się opisanymi wyżej rozwiązaniami – zniżka za wiek, wykonywany zawód itd.
Zdecydowanie droższym w zakupie będzie oczywiście ubezpieczenie z tytułu Autocasco, które przy wybranym modelu, jak i wyższej wartości pojazdu może dla nas oznaczać dość spory wydatek. Jak zatem obniżyć koszta związane z AC? Oprócz możliwości przepisywania zniżek z OC na AC ( np. w Proama nawet na starcie możesz uzyskać 70%), sposobem na tańsze AC może być dopasowanie różnych opcji w polisie, obniżających jej wysokość:
udział własny w szkodzie – im wyższy udział własny, tym mniej zapłacimy za polisę. Na co jednak warto zwracać uwagę, to na proporcje zmniejszania się kwoty polisy do wysokości udziału własnego. Przykładowo przy wyborze minimalnego udziału własnego – 10%, polisa ulegnie obniżeniu o około 15 – 20% na składce głównej. I przy wyższych kwotach może to być opłacalne, jednakże przy niższym AC warto się zastanowić, czy oszczędzając 200 złotych na rok, chcemy przy każdej, zwłaszcza większej szkodzie wykładać z własnej kieszeni 10% ? Firmy też rozgraniczają udział własny w szkodzie i w szkodzie kradzieżowej, gdzie minimalne 10 % również obniży naszą polisę, ale też znacznie wartość wypłaconego odszkodowania, pomniejszonego o owe 10% w przypadku kradzieży pojazdu.
poziom zabezpieczeń – im więcej zabezpieczeń antykradzieżowych, tym szansa na niższe AC.
miejsce garażowania – nie wszystkie TU od tego uzależniają kwotę polisy, jeśli więc korzystamy z garażu, bądź nasze auto stoi na zamykanej posesji, warto szukać TU, które doceni tego rodzaju zabezpieczenia i obniży nam kwotę główną AC.
nieletnie dzieci w aucie – tutaj młodzi rodzice, ale również dziadkowie regularnie przewożący swoje wnuki ( na przykład do przedszkola) obniżą polisę AC mniej więcej o 3, a 5 % w skali roku.
Łatwo więc można się zorientować, że wiek i doświadczenie kierowcy to nie jedyne kryteria, które wpłyną na obniżenie rocznej polisy OC czy AC. Polityka przyznawania gratyfikacji, jak i sposobów obniżania polis ubezpieczeniowych dla kierowców co roku jednak ulega zmianie, dlatego najlepszą metodą, na znalezienie tej odpowiedniej dla siebie oferty są ogólnodostępne kalkulatory, które przy wpisywaniu danych, uwzględniają takie czynniki jak: wykonywany zawód, dwóch współwłaścicieli pojazdu, nieletnie dzieci, wysokość wkładów własnych czy rodzaj garażowania, dzięki czemu wyłonią dla nas również także bardzo indywidualną propozycję cenową, zawierającą już wszystkie bonusy, jakie tylko w poszczególnym TU możemy zebrać.
Wypadek, kolicja. Do kogo dzwonić? Gdzie zgłosić szkodę i szukać wsparcia?
Do kogo dzwonić zaraz po zdarzeniu czy wypadku? Kiedy skorzystać z BLS, Assis...
Stłuczka służbowym pojazdem oznacza koszty też dla kierowcy?
Jeździsz służbowym autem? Miałeś stłuczkę? Dowiedz się jakie obowiązki, koszt...
OC Roweru - ubezpieczenie dla rowerzysty
Czy warto zainteresować się ubezpieczeniem OC dla roweru/rowerzysty? Jakie ko...
Zastanów się dwa razy, zanim podasz kod pocztowy przy wyliczaniu OC!
Drobne i większe kłamstewka mogące obniżyć znacznie cenę naszej polisy OC AC....