Co to jest AC, czyli Autocasco

Zgodnie z przysłowiem przezorny zawsze ubezpieczony, teoretycznie każdy kierowca oprócz obowiązkowego OC powinien też posiadać polisę Autocasco, chroniącą go od zdarzeń losowych, kataklizmów, gradu czy kradzieży. Wypadki bowiem się zdarzają i wcale nie trzeba jeździć dużo czy daleko. Wystarczy, że cofając z garażu uszkodzimy lusterko czy zarysujemy lakier, a takie szkody może zrekompensować właśnie AC. Jednakże nie każdemu kierowcy wykup AC będzie się opłacać, jak i nie każdy kierowca będzie mógł z niego skorzystać. Kiedy więc i dla kogo taka polisa jest najbardziej przydatna? Wogóle co to jest AC?

Co to jest AC? Co to jest Autocasco?

Nawet w połączeniu z wypracowanymi zniżkami na polisę z tytułu AC, ubezpieczenie Autocasco wciąż jest dość drogą inwestycją dla kierowców. Z pewnością jest jednak ona bardzo przydatna dla kierowców, którzy posiadają:

  • auta nowe i luksusowe, zwłaszcza te o dużej wartości rynkowej. AC chroni bowiem pojazd od radzieży, uszkodzeń na skutek kataklizmów, wypadków z własnej winy czy zderzeń ze zwierzętami, a tym samym gwarantuje nam, że przy kolizji np. z jeleniem czy zarysowaniu lusterka przy wyjeździe z garażu, a w najgorszym wypadku kradzieży auta odzyskamy jego wartość, bądź będziemy mogli w ramach AC naprawić wszystkie wynikłe szkody.

  • auto na kredyt – jeszcze do niedawna większość banków przy kredytowaniu auta wymagała wykupu polisy AC, dziś jednak należy to do rzadkości, właściciel auta bowiem przejmuje pełną odpowiedzialność za swój samochód, również w przypadku uszkodzenia czy kradzieży. Dlatego warto wykupić AC na czas trwania kredytu, by nie spłacać rat za pojazd, który już nie posiadamy.

  • auta w częstym użyciu – jeśli  rocznie wykonujemy bardzo dużą ilość kilometrów, jeździmy po całej Polsce bądź wykorzystujemy pojazd służbowo, to także często korzystne jest Autocasco. Na wypadek stłuczki, kradzieży czy nawet konieczności holowania samochodu odszkodowanie z polisy AC zrekompensuje w dużym stopniu wszystkie powstałe koszty.

  • auta pod chmurką – jeśli nasz samochód parkujemy na ulicy, bądź na parkingu przed blokiem, to zdecydowanie ze względu na większy poziom ryzyka kradzieży warto je także ubezpieczyć, zakupując polisę AC.    

AC tylko dla aut do 10 lat?

W większości Towarzystw Ubezpieczeniowych polisa Autocasco dostępna jest dla samochodów nie starszych niż 10 lat. Jednakże zdarza się, że TU są skłonne ubezpieczać samochód do 12 lat, a w ramach kontynuacji Autocasco nawet do 15 lat. Przy czym warto przeliczać czy wartość pojazdu nie jest zbyt niska i czy składka AC będzie jeszcze w takich wypadkach korzystna. Warto zapoznać się z ofertami ubezpieczenia AC PZU, Hestia,  Warta,  MTU oraz Allianz, ponieważ są to firmy, u których najcześciej chcemy zakupić polisę AC.

Jakie zdarzenia AC może obejmować - różne warianty ochrony z tytułu AC

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia i w Autocasco możemy ubezpieczyć się kompleksowo, bądź skorzystać z wybranych, oferowanych przez dane towarzystwa wariantów. Często chcemy kupić ubezpieczenie auta tylko od niektórych zdarzeń. Klienci najczęściej poszukują ubepzieczenia auta od gradu (gradobicia) albo tylko od kradzieży. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czyli cenie końcowej, to bowiem w dużej mierze od wybranego pakietu uzależniona jest kwota końcowa składki rocznej Autocasco. Przede wszystkim zakres ubezpieczenia AC może dotyczyć ryzyk nazwanych czyli kradzieży, aktów wandalizmu, kataklizmów (pożar, gradobicie, zalanie, wszelkiego typu wybuchy), bądź ryzyk nienazwanych, obejmujących więc wszystko. W tym punkcie warto oddać się pełnej i kompleksowej lekturze O.W.U czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, ponieważ to czy w ramach naszego wariantu uzyskamy odszkodowanie za spowodowanie wypadku, zarysowaną szybę, czy kolizję z jeleniem, bądź wreszcie jeśli grad uszkodzi nam lakier czy ktoś ukradnie samochód zależy od wewnętrznych, często pisanych drobnym druczkiem ustaleń każdego towarzystwa.

Może się więc okazać, że kupując AC nie mamy opcji na wypadek kradzieży samochodu, albo nie uzyskamy pieniędzy za stłuczkę z naszej winy itd. Alternatywą pełnego AC jest mini Autocasco, które jak same TU reklamują, dedykowane jest dla ostrożniejszych kierowców. Co to oznacza w praktyce? To oznacza, że za mini Autocasco zapłacimy znacznie mniej, ale również odszkodowanie uzyskamy tylko w przypadku aktu wandalizmu, gradobicia czy kradzieży auta. Jeśli natomiast wymusimy pierwszeństwo, bądź spowodujemy stłuczkę na parkingu, to wtedy odszkodowania z tytułu mini Autocasco nie uzyskamy. Warto pamiętać, że Autocasco obejmuje poruszanie się pojazdem na terenie Polski, jeśli natomiast chcemy, by obowiązywało podczas urlopu za granicą, to musimy wykupić opcję tak zwanego rozszerzenia terytorialnego. Większość ubezpieczycieli natomiast doda nam bezpłatnie do polisy pakiet Assistance, dzięki któremu m. in. odholujemy samochód nie tylko w przypadku kolizji, ale również w ramach zwykłej awarii.

Mamy AC ale nie mamy prawda do odszkodowania – w jakich sytuacjach?

W tym punkcie należy również uważnie czytać regulamin TU, który precyzyjnie określa sytuacje, w jakich AC traci ważność. Do najczęstszych, wymienianych sytuacji zalicza się m.in.:

  • doszło do wypadku, ale kierowca był pod wspływem środków odurzających, bądź alkoholu, bądź też nie posiadał ważnego prawnego jazdy,

  • jeśli TU udowodni, że powodując wypadek, działaliśmy z premedytacją na szkodę własnego samochodu,

  • jeśli w skradzionym samochodzie znajdowały się kluczyki i co ważniejsze dokumenty wozu,   

  • jeśli samochód nie posiadał ważnych badań technicznych.

Na jakie zniżki możemy liczyć kupując Autocasco

Dla chętnych na opcjonalne ubezpieczenie z tytułu Autocasco, TU oferują też serię korzystnych zniżek. Najbardziej popularną i korzystną formą, honorowaną przez ubezpieczycieli jest przechodzenie zniżek z OC na AC, nawet do 60%. Także za wykupienie pełnego pakietu czyli OC, AC i NNW TU udzieli nam korzystnych, nawet do 20% zniżek. Tańsze AC to także zwiększony udział własny w szkodzie. Choć tutaj należy uważać, by był on wyrażany procentowo, a nie kwotowo. Jeśli bowiem podpiszemy umowę z udziałem własnym na kwotę 1000 złotych, to w przyszłości może się okazać, że wszystkie naprawy i szkody pojazdu nie przekraczające tej kwoty musimy pokrywać we własnym zakresie finansowym. Zniżki w Autocasco uzyskamy też za dodatkowe zabezpieczenia, typu autoalarm czy blokada skrzyni biegów. Dla początkujących i nie posiadających jeszcze zniżek ani na OC ani na AC kierowców, sposobem na mniejsze AC, minimum o 10% jest jego wykupienie polis na cały rok z góry.

Na jaki czas możemy ubezpieczyć nasze auto?

Zgodnie ze standardowymi procedurami, czas obowiązywania umowy na ubezpieczenie Autocasco zamyka się w cyklu pełnych 12 miesięcy. Autocasco jest ważne dzień po opłaceniu składki za ubezpieczenie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wykupienie tak zwanego czasowego AC, na przykład na okres jednego miesiąca, jest to jednak mało korzystne, ponieważ suma ubezpieczenia niejednokrotnie wynosi 60% – 70% rocznego ubezpieczenia AC.

Wybierając więc Autocasco nie warto kierować się jedynie ceną końcową, która zależy od wielu czynników, jak wartość samochodu, warianty ubezpieczenia czy ilość przyznanych zniżek. Warto bowiem upewnić się, jakie mamy prawa i w jakich sytuacjach uzyskamy odszkodowanie, ważne jest także w jakich warsztatach możemy naprawić samochód w razie szkody i czy możemy korzystać z części oryginalnych, czy tylko zamiennych. Ofert na rynku z pewnością znajdziemy wiele, warto więc porównywać, by nie tylko nie przepłacać, ale mieć pewność, że jesteśmy dostatecznie i odpowiednio chronieni.

Powiązane tematy