Quad - ubezpieczenie OC dla drogich zabawek
Jazda na nich sprawia dużo frajdy, zarówno dorosłym jak i dzieciom. Od dobrych kilku lat quady przestały być jedynie znanym z wypożyczalni czy egzotycznych wycieczek sprzętem. Coraz chętniej kupujemy je na własność, by wybierając leśne, polne, albo też użytkowe drogi poczuć adrenalinę i moc fantastycznej zabawy. Co warto wiedzieć, zanim wyjedziemy nim na drogę, albo jeszcze lepiej, zanim staniemy się właścicielem quada?
Sprawdź, czy możesz kierować quadem!
Jazda quadem po spalonej słońcem pustyni jest niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów urlopowych wycieczek między innymi w Egipcie. Tam też nikt nie pyta o prawo jazdy, nasz wiek i czy w ogóle wiemy, jak tym pojazdem kierować. Wsiadamy i już. Jednakże w Polsce obowiązują nas przepisy ruchu drogowego, które w dodatku w 2013 roku zostały w przypadku quadów zaostrzone. Przede wszystkim przesunęła się granica wiekowa i aby samodzielnie kierować quadem, należy mieć ukończone 14 lat. Wszystko też zależy, na jakiego quada się zdecydujemy. Tym większym, o dopuszczalnej masie przewozu ładunku (550kg) czy ludzi (400kg) może poruszać się osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B1.
Na mniejsze quady, których maksymalna prędkość wynosi 45 km/h wystarczy prawo jazdy AM. Jeśli więc osoba pełnoletnia zarejestruje quada jako motorower, to nie musi posiadać żadnych dodatkowych uprawnień. Warto więc mieć to na uwadze, zwłaszcza planując zakup quada na prezent dla swoich dzieci. Ponadto, co ważniejsze, przepisy ruchu drogowego całkowicie zabraniają prowadzenia jakichkolwiek pojazdów dzieciom do lat dziesięciu.
Kupno quada – formalności, których musisz dopełnić
Poruszający się po drogach publicznych quad nie jest więc już w dzisiejszych czasach żadnym ewenementem. Być może właśnie ich spora liczba na drogach wymusiła również zmianę przepisów, aktualnie bowiem po zakupie quada należy go obowiązkowo zarejestrować. Procedura rejestracji przebiega identycznie jak przy samochodzie osobowym. Udajemy się do wydziału komunikacji, w celu nabycia tablic rejestracyjnych, bez znaczenia czy naszym quadem zamierzamy jeździć tylko wokół domu, zwiedzać pobliskie lasy czy wybierzemy się na długą przejażdżkę drogami publicznymi. Każdy quad musi bowiem posiadać tablice rejestracyjne, a co za tym idzie również ważne, obowiązujące cały rok ubezpieczenie OC. Polisę OC należy nabyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Jak ubezpieczyć quada?
Mimo iż składki OC dla quada nie obliczymy za pomocą popularnych przeglądarek internetowych, to polisę tą zaoferuje nam każdy ubezpieczyciel. Składka OC obliczana jest na podstawie wieku właściciela, czasu posiadania prawa jazdy czy historii bezszkodowej jazdy. Na cenę wpłynie też marka, rocznik czy pojemność silnika pojazdu. Podobnie więc jak w przypadku auta osobowego, roczne OC na quada może się zamknąć w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Niektóre TU honorują wypracowane przez nas zniżki za użytkowanie pojazdu osobowego czy motoru. Wielu właścicieli quada myśli także o ubezpieczeniu Autocasco, tu jednak trzeba zwrócić uwagę jak choćby na kwestię franczyzy integralnej (ubezpieczenie nie jest wypłacane za szkody poniżej ustalonego przez ubezpieczyciela pułapu) i czy ponosimy udział własny w szkodzie, a jeśli tak, to w jakiej kwocie czy procencie. Oprócz tego, że Autocasco dla quada nie będzie wcale małym wydatkiem, obostrzeń w umowie możemy znaleźć dość sporo, mogą one dotyczyć zarówno ponoszenia odpowiedzialności za wyrządzone szkody, jak i kradzieży sprzętu. Dlatego OWU przed zakupieniem polisy, powinna być dla nas lekturą obowiązkową.
Zanim więc quada potraktujemy jako świetną zabawkę i udamy się na pełną wyzwań i uniesień przejażdżkę, pamiętajmy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC i rejestracji pojazdu. By nie tracić czasu na żmudne obdzwanianie wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych, najlepiej odwiedzić multiagencję ubezpieczeniową, gdzie z pewnością agent spośród kilkunastu propozycji pomoże nam dobrać tę najkorzystniejszą.
Powiązane tematy