Czy trzeba wozić ze sobą polisę OC?

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć polisy OC i mimo wszystko wsiadłeś za kółko? Może za późno zorientowałeś się, iż nie masz ze sobą tych dokumentów? Czy nurtowało Cię pytanie “jeśli złapie mnie policja, a nie mam przy sobie polisy OC, to płacę jakąś karę?” Zapoznaj się z treścią artykułu, który rozwieje Twoje wątpliwości!

 

Żyjemy  w pośpiechu, co rusz musimy pamiętać o wielu drobnych rzeczach, nie dziwi więc nas za bardzo to, że czasami z tej całej życiowej układanki zapominamy o paru drobnych elementach - prawie jazdy, polisie OC, dowodzie rejestracyjnym. Na wstępie muszę uprzedzić, iż za takie “chwile zapomnienia” trzeba zapłacić. Czasami bardzo słono. Każda z wyżej wymienionych rzeczy z osobna, a właściwie ich brak, w razie kontroli policyjnej będzie kosztować nas po 50 złotych od sztuki.

Po 50 złotych od jednej rzeczy

Jeśli więc zapomniano wszystkich trzech dokumentów - prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC płacicie mandat w wysokości 150 złotych.

Przecież to nie sprawiedliwe! Mam te dokumenty, tylko wyjątkowo zapomniałem ich wyjąć z mojej drugiej kurtki/ torebki/ portfela. Jeśli czujesz się nie pocieszony i nie podoba Ci się takie rozwiązanie tej sytuacji przez polskie prawo, pamiętaj jak do tej pory rozwiązywano taką sytuację. Za brak polisy OC przy sobie policja odholowywała samochód i dopóki nie doniesiono ważnego OC i nie pokryto kosztów związanych z odholowaniem samochodu nie można było odzyskać swojego pojazdu. Dzięki posiadaniu przez policję specjalnego oprogramowania połączonego z siecią i bazą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na miejscu, podczas kontroli funkcjonariusze mogą zweryfikować status Twojego ubezpieczenia - czy jest aktualne, opłacone itd. Spójrzmy więc prawdzie w oczy - obecna opłata za brak posiadania dokumentów naszego samochodu jest znacznie lżejsza! Co najważniejsze - pomimo braku tych dokumentów nie zostaniemy przez policję zatrzymani, a nasz samochód odholowany! Jednym słowem - jedziemy dalej!

Nie kupiłeś polisy OC - licz się ze słoną karą

Dużo gorzej sprawa się ma w przypadku nie opłacenia polisy OC. Wysokość kara za takie wykroczenie ustanowiona jest na podstawie dwukrotności pensji minimalnej, czyli 2x1600 złotych, co stanowi 100% kary za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W roku 2013, w przypadku nie posiadania ważnej polisy OC przez 3 dni płaci się mandat w wysokości 20% kary, czyli 640 złotych. Jeśli OC nie zostało opłacone od 3 do 14 dni płacimy 50% kary, czyli 1600 złotych. Za poruszanie się samochodem osobowym bez ważnego ubezpieczenia OC przez dłużej niż 14 dni czeka opłata w wysokości 2 pensji minimalnych, czyli 100% kary, wynoszącej 3200 złotych. Myślę, że takie grzywny skutecznie zniechęcają do nie opłacenia ubezpieczenia OC naszego samochodu.

Nie chcesz płacić kary? Weź ze sobą polisę OC oraz inne dokumenty!

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się czy musisz mieć zawsze ze sobą w samochodzie dokumenty takie jak polisa OC, prawo jazdy, dowód rejestracyjny odpowiedź jest prosta - jak najbardziej, zwłaszcza jeśli nie chcesz płacić mandatu za ich brak!

Powiązane tematy