Zgubione dokumenty - prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC
Zgubiłeś prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub polisę OC, AC? Dowiedz się co m...
Nie ma co, nawet mała, pozornie niegroźna stłuczka wprowadza nasze nerwy w stan pełnej gotowości, nie mówiąc już o tym, kiedy spod maski wydobywa się podejrzanie czarny dym, albo mamy pełną świadomość, że tym autem już nigdzie z miejsca wypadku nie odjedziemy. Wcale jednak nie myślimy najpierw o odszkodowaniu czy informowaniu ubezpieczyciela o wypadku, tylko jak dojechać do pracy, kontynuować podróż, czy jak najszybciej naprawić samochód. I to jest właśnie błąd, zgłaszając szkodę, można bowiem łatwo i szybko rozwiązać również pozostałe problemy.
Choć Towarzystwa Ubezpieczeniowe coraz częściej podstawowe Assistance dodają do obowiązkowego OC, to większość kierowców pierwszej pomocy szuka mimo wszystko u kogoś z rodziny czy znajomych. A przecież takie podstawowe Assistance jest właśnie po to, by szybko i sprawnie zorganizować pomoc drogową, skorzystać z bezpłatnych informacji i przede wszystkim bez stresu i niepotrzebnych nerwów kontynuować dalszą podróż. Fakt, iż Towarzystwo Ubezpieczeniowe zostaje powiadomione najczęściej na samym końcu, jest może niczym innym, jak zwykłym przyzwyczajeniem kierowców, że polisa OC zapewniała jedynie pokrycie kosztów szkód kolizji komunikacyjnej. By skorzystać z bezpłatnej pomocy drogowej, należało już mieć osobne Assistance, z którego wielu kierowców z powodu dodatkowych opłat po prostu rezygnowało. Bezapelacyjne niemal każdy poszkodowany w wypadku kierowca zainteresowany jest szybkim zrealizowaniem niezbędnych formalności na miejscu zdarzenia. Spisuje więc stosowne oświadczenie, wymienia się danymi osobowymi i Towarzystwo Ubezpieczeniowe powiadamia dopiero w kolejnych krokach, często będąc już w domu czy w pracy. Warto jednak w pierwszej kolejności poinformować właśnie TU, po pierwsze dlatego, że procedura odszkodowawcza zacznie się o wiele szybciej, a po drugie szybko zorientujemy się, że szwagier wcale nie musi brać urlopu, by nas wesprzeć, bo fachową pomoc mamy zapewnioną w swojej polisie.
Przydatność ubezpieczeniowego Assistance to jednak nie tylko gwarancja spokoju i opanowania po nawet bardzo poważnej kolizji czy stłuczce drogowej. To również zapewnienie sobie niezbędnej i ekspresowej pomocy na miejscu zdarzenia. Holowanie auta do najbliższego warsztatu możemy bowiem zorganizować także samodzielnie. Musimy jednak najpierw znaleźć odpowiedni numer telefonu, następnie ustalić stawkę holowania i termin przyjazdu. Od przyjęcia wezwania do przyjazdu pomocy drogowej może minąć nawet godzina. Korzystając natomiast z Assistance jednym telefonem realizujemy wszystko – zgłaszamy szkodę, wzywamy pomoc i ustalamy, do którego warsztatu auto zostanie odholowane. Często jest też tak, że wezwana z Assistance pomoc drogowa przyjedzie szybciej. Nie musimy się obawiać, że ktoś nas oszuka czy drożej policzy stawkę kilometrową. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają nam współpracę z renomowanymi warsztatami, co jest dodatkową korzyścią posiadania pakietu Assistance.
Kiedy mija pierwszy stres, widzimy nasze auto na odjeżdżającej w kierunku najbliższego warsztatu lawecie, a w ręku trzymamy oświadczenie o winie drugiego kierowcy, w głowie świta myśl, by jak najszybciej rozpocząć formalności związane z odzyskaniem odszkodowania. Tu jednak warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. W ramach bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), pierwszym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które powinniśmy poinformować o szkodzie, jest to, w którym posiadamy wykupioną polisę z tytułu OC. Jeśli bowiem najpierw zadzwonimy do ubezpieczyciela sprawcy, to wszystkie czynności związane z odzyskaniem odszkodowania, będziemy zmuszeni zrealizować już bezpośrednio z nim.
Jeśli więc przydarzy Ci się już stłuczka, to nie sprawdzaj, kto z rodziny albo znajomych ma właśnie czas, by Ci pomóc. Skontaktuj się z Twoim ubezpieczycielem, nawet jeśli nie masz Assistance, to z pewnością uzyskasz pomocne informacje, które ułatwią Ci zakończenie wszelkich formalności powypadkowych. Warto też kupić OC z podstawowym Assistance, dzięki któremu unikniesz choćby dodatkowych kosztów za holowanie auta do warsztatu. Do rodziny albo znajomych zadzwoń, by poinformować ich o wypadku, zwłaszcza gdy musisz pojechać do szpitala. Nie obarczaj ich jednak holowaniem pojazdu czy szukaniem warsztatu, pamiętaj od tego masz swoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Zgubione dokumenty - prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC
Zgubiłeś prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub polisę OC, AC? Dowiedz się co m...
Ubezpieczenie OC samochodu na raty a sprzedaż samochodu.
Jak nie przepłacać za OC na raty, czyli jak postąpić z naszym byłym OC naszeg...
Śmierć właściciela pojazdu, a OC i inne formalności
Co zrobić z samochodem, ubezpieczeniem OC i rejestracją po śmierci prawowiteg...
Do Wielkiej Brytanii wciąż wjedziemy na polskim OC. Brexit jeszcze nie taki straszny!
Na szczęście Wielka Brytania nie obciąży jeszcze naszych polskich portfeli. P...