NNW – co to jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Co to jest NNW? Czy warto kupić ubezpieczenie NNW dla samochodu osobowego czy...
Czym wogóle jest assistance? Pakiet Assistance ma zapewnić kierowcy zarówno komfort jak i bezpieczeństwo podczas podróży po Polsce i Europie i zdarzeń losowych na drodze. Nie jest obowiązkowe, aczkolwiek bardzo przydatne, zwłaszcza podczas podróży służbowych, urlopu z rodziną czy nawet zwykłego dojazdu do pracy. Wiele TU zapewnia Assistance, jako bezpłatny dodatek do OC bądź AC, choć ten rozszerzony i bardzo komfortowy wariant zawsze jest odpłatny. Jak więc kupować Assistance? Czy wystarczy jego darmowa wersja, a może w ogóle nie jest przydatny na drodze? Jaki jest cennik za tego rodzaju udogodnienia?
Przede wszytskim Assistance nie jest obowiązkowe. Czy zatem wogóle warto mieć Assistance? Czy jego cena jest tego warta? Jeśli już decydujemy się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia Assistance, to powinniśmy zdecydować się na takie, które zapewni nam ochronę i skuteczną pomoc niemal w każdej sytuacji na drodze. A więc nie tylko jeśli złapiemy przysłowiowego kapcia bądź z powodu awarii potrzebujemy się dostać do najbliższego serwisu samochodowego, ale zdecydowanie również przy poważniejszych zdarzeniach – gdzie Assistance pokryje koszty hospitalizacji, noclegu, parkingu czy zapewni dojazd do domu i opiekę nad dziećmi czy zwierzętami. Niestety większość podstawowych wersji Assistance (dodawanych bezpłatnie do OC czy AC) zapewnia również tylko podstawową pomoc na drodze, ograniczoną często do udzielenia pomocy telefonicznej (o najbliższym warsztacie, stacji benzynowej, hotelu czy szpitalu), holowania pojazdu (najczęściej na krótkim odcinku drogi, do najbliższego warsztatu, rzadziej do domu) bądź naprawy drobnych awarii, w tym wymiany koła, dowozu paliwa czy odmrożenia zamka w drzwiach.
Jeśli więc chcemy uzyskać maksimum komfortu i wiedzieć, że pomoc nadejdzie w każdej sytuacji, musimy sięgnąć po wersje bardziej rozbudowane, które przeważnie są odpłatne i najczęściej odznaczają się dość wysokim progiem cenowym. Nie do końca jednak kupowanie tylko krótkoterminowego Assistance na wyjazd służbowy czy urlop jest trafnym rozwiązaniem. Po drodze na zakupy, do pracy czy odbierając dzieci z przedszkola, również mogą się nam przytrafić przykre niespodzianki i wtedy bez sprawnego Assistance jesteśmy zdani już tylko na siebie. Może więc warto czasem dopłacić do świętego spokoju?
Opcję Assistance znajdziemy zarówno jako osobne ubezpieczenie, bądź łączone tylko z zakupem obowiązkowego OC czy Autocasco. Pod spodem prezentujemy krótką charakterystykę, jak to wygląda u poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych:
Allianz – Assistance nabędziemy tylko przy kupnie OC bądź AC. Wersja Standard, która zawiera również opcję wynajmu auta, zastępczego kierowcy i zakwaterowania w hotelu w AC jest bezpłatna, do OC można ją dokupić w cenie 75 złotych. Koszt więc nie jest zbyt wysoki. Pozostałe rozszerzone pakiety Plus i Exclusive sprzedane są tylko z rocznym Autocasco.
PZU – będąc posiadaczem polisy obowiązkowej OC bądź AC Assistance w wersji Komfort (ograniczonej) mamy zapewnione gratis. Opcję rozszerzoną możemy dokupić bądź wykupić, nawet jeśli nie posiadamy innych ubezpieczeń w PZU.
Warta – podobnie jak w PZU nie jest konieczne wykupienie OC czy AC, by skorzystać z dość rozszerzonych i ciekawych pakietów Assistance. Swoim klientom Warta jednak zapewnia bezpłatną, ale i podstawową pomoc przy wypadkach i awariach na drodze. W ramach OC czy AC zapewnione jest bowiem między innymi holowanie z miejsca wypadku (tylko do 100 km), jak i udzielenie niezbędnych informacji telefonicznych.
Liberty Direct – Assistance tylko przy wykupieniu innego, dowolnego ubezpieczenia na samochód, a cena zależy ściśle od puli wydanej na OC lub AC
Generali – oferuje korzystną cenę za Assistance, przy jednoczesnym wykupieniu OC bądź AC, nie ma jednak takiego obowiązku, jeśli chcemy skorzystać tylko z samego Assistance.
Compensa – tu również istnieje możliwość zakupu Assistance, tylko wraz z polisą OC bądź Autocasco. Cena również jest mocno uzalezniona od ceny AC.
Axa Direct – tu wykupisz Assistance zarówno w pakiecie z OC czy AC, jak i odrębne ubezpieczenie na okres roczny bądź krótkoterminowy.
By znaleźć dla siebie właściwe, przydatne i zapewniające komfort na drodze Assistance musimy wiedzieć czego tak naprawdę oczekujemy. Czy konieczna jest dla nas ochrona na całą Europę czy tylko na Polskę czy aby na pewno niezbędne jest nam bezlimitowe holowanie pojazdu (zwłaszcza jeśli mało jeździmy bądź pokonujemy niedalekie odległości), a także co jest jeszcze ważne – zapewnienie opieki nieletnim czy może jeździmy bardzo często z psem i opcja opieki dla zwierząt jest dla nas bardziej przydatna? Podział na warianty ma swoje plusy i minusy. Możemy co prawda bowiem dobrać optymalny zakres ochrony, ale im bardziej rozszerzony wariant, tym zwiększa się także jego cena, w ramach której najczęściej nie wykorzystujemy w pełni wszystkich opcji. Pod względem ciekawych ofert na rynku dobrze prezentuje się Gothaer, Warta, PZU czy Axa Direct, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy i ważne jest dla nas by holowanie było możliwe na terenie całej Polski bądź by samochód zastępczy na czas awarii czy unieruchomienia pojazdu był do naszej dyspozycji jak najdłużej (Warta nawet do 30 dni,gdzie Axa Direct czy Gothaer zapewniają tylko do 7).
Coraz częściej w rozszerzonych pakietach mamy zapewnioną hospitalizację, również za granicą (maksymalne ubezpieczenie wynosi przykładowo 5000 Euro w Gothaer, albo 4000 w Axa Direct), jak i pokrycie kosztów noclegów czy przejazdów dla najbliższych osób(tę opcję zapewni np. Warta, PZU, Axa Direct czy Gothaer). Z pewnością mniej wymagających kierowców, zainteresowanych jedynie uzyskaniem pomocy przy wymianie koła, holowaniu auta do najbliższego warsztatu czy zorganizowaniu transportu medycznego w razie wypadku, zadowolą pakiety standardowe, bądź te średnio rozbudowane. Być może też w takim przypadku nasze potrzeby w pełni zaspokoi ubezpieczyciel, który dodaje bezpłatnie Assistance do OC czy AC. Korzystnie na tym tle prezentuje się oferta Allianz, gdzie w wersji Standard mamy zapewnione holowanie w kwocie od 125 do 250 Euro, możliwość zakwaterowania kierowcy i pasażerów w razie wypadku, a także organizację podróży powrotnej. Co jest tutaj dość niespotykanym i zarazem korzystnym czynnikiem, to zapewnienie auta zastępczego. Co prawda tylko na 4 dni, jednakże u innych ubezpieczycieli tę usługę trzeba już albo dodatkowo opłacić, albo jest ona zapewniona w bardziej rozszerzonych wariantach.
Ponieważ to co nie jest obowiązkowe spychamy do lamusa - możemy i tym razem przez tę naszą spychologię sporo stracić. Często zastanawiamy się czy warto kupić Assistance na podróż, czyli czasowe Assistance. Jeśli będziemy potrzebować dodatkowego ubezpieczenia Assistance na wakacje w Polsce czy za granicą, to warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie Warta Podróżnik ( w kwocie 60 złotych), które zapewnia m.in. opcję holowania nawet do 400 km za granicą i bez limitów w Polsce, pomoc tłumacza czy auto zastępcze aż do 10 dni. Jeśli więc za pomocą jednego telefonu można uratować rodzinny urlop, szybko dojechać do pracy czy uniknąć problemów za granicą, to z pewnością warto zainwestować w Assistance, zwłaszcza że w ramach rozsądnej ceny uzyskamy pewność i ochronę w często nawet bardzo krytycznych i stresowych dla nas momentach na drodze.
NNW – co to jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Co to jest NNW? Czy warto kupić ubezpieczenie NNW dla samochodu osobowego czy...
Ubezpieczenie AC od huraganu, tornada. OC to za mało!
Chcesz się ubezpieczyć od tornada, wichury, huraganu? Lepiej spraw sobie soli...
Rejestracja auta za granicą, a ubezpieczenie OC w Polsce. Czy to jest w możliwe?
Mieszkasz na stałe za granicą ale często wracasz do Polski? Wolisz płacić tan...
Auto firmowe a OC i AC.
Dowiedz się jak szybko kupić ubezpieczenie OC i AC dla auta firmowego i jak r...