Jak sprawnie i szybko wypowiedzieć umowę OC?

Jeszcze do niedawna o wiele prościej i szybciej było założyć polisę z tytułu OC, niż ją skutecznie wypowiedzieć. Nie dość bowiem, że tych wszystkich formalności jak wypełnienie odpowiednich druków, zachowanie wymaganej formy przesłania dokumentów czy wreszcie przesłanie ich w odpowiednim terminie było tak wiele, to na koniec i tak okazywało się, że... umowa wciąż jest ważna! Obecnie jednak, dzięki dość zmodyfikowanym w tym względzie przepisom prawnym, wypowiedzenie OC dla samochodu lub motoru jest nie tylko prostsze, ale przede wszystkim skuteczniejsze.

Przepisy kontra wymówki ubezpieczycieli

Czy chciałeś wypowiedzieć polisę OC samochodu, motoru, a ubezpieczyciel utrudniał Ci to zadanie? Takie informacje, odpowiedzi czy uzasadnienia, jak: korespondencja do nas nie dotarła, ten agent już u nas nie pracuje, nie dotrzymał Pan terminu, list otrzymaliśmy zbyt późno, wypełnił Pan zły wniosek są znane wielu kierowcom, którzy z lepszym, bądź gorszym skutkiem próbowali wypowiedzieć umowę OC. Towarzystwa bardziej zainteresowane były bowiem automatycznym przedłużeniem polisy, niż jej wypowiadaniem, z bardzo prostego powodu – nawet jeśli kierowca zawarł w innym TU nową polisę, to i tak był zobowiązany do płacenia za jedną i drugą, mimo że korzystał tylko z jednej. Stąd nie tylko droga wypowiedzenia była dość kręta, ale również często rzekoma korespondencja nie dochodziła, bądź dostarczana była po czasie. Znowelizowana ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach znacznie jednak ukraca te praktyki i wspomaga kierowców w szybkiej, a przede wszystkim skutecznej zmianie ubezpieczyciela.

W jakim terminie mogę wypowiedzieć umowę OC?

Jak zatem sprawnie i szybko wypowiedzieć umowę OC? Obecnie wystarczy, że nie później jak jeden dzień przed upływem 12 miesięcy trwania umowy prześlemy do Towarzystwa Ubezpieczeniowego wniosek z wypowiedzeniem polisy, by przestała ona obowiązywać. Oczywiście dla pewności, warto zrobić to wcześniej, na przykład 30 dni przed końcem trwania umowy, by na przykład zaoszczędzić sobie nie potrzebnej korespondencji ( kontynuacja polisy, przesyłanie ponagleń o zapłatę i tak dalej), a także by uniknąć sytuacji źle wypełnionego druku, co jest podstawą do nieprzyjęcia wypowiedzenia. Jeśli jednak wypowiedzeniem umowy zajmiemy się odpowiednio wcześniej, to będziemy jeszcze mieć czas na poprawę wniosku i ponownego przesłania go. Należy bowiem pamiętać, że obecnie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo przedłużyć zawartą przez nas na 12 miesięcy umowę z tytułu OC bez naszej zgody. Ma to na celu eliminowanie jak największej liczby kierowców, poruszających się po drogach bez ważnej polisy OC samochodu. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie ma w tym zakresie żadnych praw. W sytuacji, gdy nie odpowiadają mu warunki, bądź z innych powodów chce przejść do konkurencyjnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego może umowę wypowiedzieć, by nie ulegała ona automatycznemu przedłużaniu i wystarczy, że zareaguje na jeden dzień przed końcem jej trwania, by zakończyć współpracę z danym ubezpieczycielem.

Formy wypowiedzenia umowy OC AC

Za każdym razem, chcąc zrezygnować z kontynuacji danej polisy, musimy wypełnić formularz, który najczęściej dostępny jest on line na stronie każdego Towarzystwa, bądź do pobrania w jego placówkach. Zgodnie z przepisami ustawy wypełniony formularz możemy nadać jako list na poczcie (za dzień wypowiedzenia przyjmuje się datę wysłania listu), bądź przekazać agentowi (wypowiedzenie jest ważne z chwilą odebrania go przez agenta- warto więc prosić o potwierdzenie, np. kopię wypowiedzenia z datą, pieczątką i podpisem agenta). Towarzystwa ubezpieczeniowe stwarzają jednak również możliwość przesłania wypowiedzenia drogą on line. Wystarczy wykonać czytelny skan wypełnionego i podpisanego wniosku i przesłać go na właściwy adres e – mail danej firmy. Tu jednak najlepiej uzyskać nie tylko potwierdzenie otrzymania wiadomości, ale przede wszystkim uznanie skanu wypowiedzenia. Zgodnie ze zmianą przepisów, żadne TU natomiast nie może żądać od nas osobistego dostarczenia wypowiedzenia do placówki (co jeszcze do niedawna praktykowane było na przykład w Ergo Hestia), choć zdecydowanie taka forma przekazania zakończenia umowy jest często najskuteczniejsza. Przyjmująca bowiem wniosek osoba od razu go sprawdza, nie ma więc mowy o dostarczeniu błędnego wniosku, a ponadto od razu przesyła dane do systemu. Nie mniej jednak każdy kierowca ma do wyboru jeszcze przesłanie listu (tylko i wyłącznie za pomocą Poczty Polskiej, w przypadku innego operatora, za dzień wygaśnięcia umowy, przyjmuje się dzień otrzymania listu przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe), faks, mail czy kontakt z agentem.

Wypowiedzenie trwającej umowy OC AC

Wysłanie wypowiedzenia umowy nie później niż jeden dzień przed końcem jej trwania, dotyczy jednak wygasających, bądź automatycznie przedłużających się polis. Przepisy te bowiem nie dotyczą wypowiadania umowy w trakcie jej trwania. Jeśli bowiem osobiście zawarliśmy umowę z tytułu OC na pełny okres 12 miesięcy, to przed upływem tego czasu nie możemy jej wypowiedzieć, nawet jeśli jesteśmy niezadowoleni z jej warunków. Wypowiedzenie w trakcie trwania umowy możemy natomiast złożyć w kilku przypadkach:

  • kiedy polisa z tytułu OC AC została zakupiona on line. - Zgodnie bowiem z prawem regulującym dokonywanie zakupów na odległość, wszelkie towary nabyte drogą on line można zwracać w przeciągu 30 dni od daty otrzymania przesyłki. Co ważniejsze nie musimy podawać żadnego powodu zwrotu towaru. Przepisy te odnoszą się także do ubezpieczeń, z których również do 30 dni możemy się wycofać. TU ma jednak prawo zażądać uiszczenia opłaty za każdy dzień w którym polisa trwała. To oznacza, że jeśli z polisy zrezygnowaliśmy w 25 dniu jej trwania, to co prawda przestanie ona obowiązywać na kolejne miesiące, ale za te 25 dni jesteśmy zobowiązani zapłacić.

  • Kiedy nabyliśmy auto używane, otrzymaliśmy w spadku, darowiźnie itd. - w takiej sytuacji jako nabywca czy spadkobierca sami decydujemy o tym czy dane ubezpieczenie ma być kontynuowane czy nie. Jeśli jest ono dla nas korzystne (na podstawie zmiany właściciela TU nie podwyższyło nam składki) to możemy je kontynuować do końca trwania umowy ( poprzedni właściciel nie może go samodzielnie wypowiedzieć). Jeśli jednak w innym TU mamy lepsze warunki, to przysługuje nam prawo rezygnacji z poprzedniego OC w każdej dowolnej chwili. Ustawa też nie precyzuje w jakim przedziale czasowym musimy wypowiedzieć daną umowę, można więc przyjąć, że możemy tego dokonać w dogodnym dla siebie momencie, bądź wypowiadając umowę podać odleglejszy termin, na przykład dwóch miesięcy. Za ten czas oczywiście TU obliczy nam składkę, którą także musimy uregulować. Kiedy jeszcze można wypowiedzieć bez problemu polisę OC?

Umowa z tytułu OC ulegnie rozwiązaniu również gdy:

  • wyrejestrujemy pojazd mechaniczny,

  • posiadacz pojazdu udokumentuje trwałą i zupełną stratę pojazdu (np doszczętne spalenie samochodu, motoru),

  • od ogłoszenia upadłości TU upłynie okres 3 miesięcy,

  • gdy samochód, motor zostanie zarejestrowany poza granicami kraju.

Wypowiedzenie umowy OC w świetle nowych przepisów nie powinno być więc żadnym skomplikowanym procesem. O czym jednak kierowca musi pamiętać, to że przy tak ekspresowym tempie unieważnienia umowy musi posiadać już aktualną polisę, najlepiej zawartą w tym samym czasie, w którym składa wypowiedzenie, albo nawet dzień wcześniej. W innym przypadku za brak ciągłości w ubezpieczeniu UFG naliczy nam dość dotkliwe kary finansowe.

Powiązane tematy

Porównywarka OC AC
Warto korzystać z porównywarki polis OC, AC, ponieważ pozwala ona na zaoszczę...