W UFG sprawdzisz również historię ubezpieczenia OC

Zaświadczenie o bezwypadkowej historii ubezpieczenia OC ułatwia wynegocjowanie zniżek, nie tylko przy zmianie ubezpieczyciela w Polsce, ale również rejestrując pierwszy raz pojazd za granicą. Zaświadczenie o bezwypadkowej jeździe może przyczynić się do zmniejszenia ceny OC. Zamiast więc miesiącami czekać na dokument z ubezpieczalni, w ciągu kilku dni zrealizujemy to przez UFG. By sprawdzić własną historię, wystarczy jedynie się zarejestrować. Jak utworzyć konto w UFG i kiedy warto z niego korzystać?

Jak zarejestrować się w serwisie?

Również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ewoluuje swoją ofertę dla klientów, zapewniając większość dostępnych usług również w wersji online. Nie tylko uda nam się za pomocą internetu zgłosić kolizję, zweryfikować czy sprawca wypadku posiada ważne OC, ale również prześledzić własną historię ubezpieczenia OC w bazie danych. Udostępnienie jednak wielu danych osobowych w wersji online wymaga nieco bardziej szczegółowej weryfikacji niż ustanowienie hasła i podanie adresu e–mail. Dlatego UFG oferuje trzy możliwości, dzięki którym uda nam się stworzyć i potwierdzić konto w bazie:

  1. Zeskanowanie dokumentu tożsamości (np. prawo jazdy, dowód osobisty, paszport, ważne by dokument był z aktualnym zdjęciem).

  2. Utworzenie zaufanego profilu w e–PUAP. W tym celu konieczny jest albo podpis elektroniczny (dzięki któremu możemy uwiarygodnić profil), albo wizyta w urzędzie. Korzystanie z internetowej platformy administracyjnej daje nam możliwość realizowania wielu spraw urzędowych przez internet bez wychodzenia z domu. Dlatego musimy potwierdzić, że profil ten zakłada właśnie Jan Nowak, a nie Krzysztof Kowalski, który jedynie dysponuje wszystkimi danymi Jana Nowaka. Jeśli nie mamy ustanowionego podpisu elektronicznego, pozostaje nam po wypełnieniu wniosku, udać się do urzędu i taki profil uwiarygodnić. Korzystanie z takiej platformy, to jednak nie tylko możliwość weryfikacji historii OC w UFG, co jeszcze więc zrealizujemy przez e-PUAP dowiemy się ze strony: http://epuap.gov.pl/wps/portal.

  3. Utworzenie konta z uwierzytelnieniem go za pomocą podpisu elektronicznego. Ta forma jest preferowana przez firmy i przedsiębiorstwa, które podpisu używają na co dzień przy realizacji spraw urzędowych czy interesów ze swoimi kontrahentami.

Którą opcję wybrać? Z pewnością korzystnie jest być użytkownikiem platformy e–PUAP, to jednak oznacza, że na zrealizowanie konta i potwierdzenie go w UFG będziemy potrzebowali co najmniej kilku a nawet kilkunastu dni. Za podpis elektroniczny musimy natomiast dodatkowo zapłacić. Najkrócej trwa weryfikacja skanowanych dokumentów, maksymalnie trzy dni, pod warunkiem, że przesłany dokument jest czytelny (warto wykonać skan w dobrej rozdzielczości). Za pomocą skanu utworzymy jednak tylko konto w UFG, bez dostępu do platformy e–PUAP.

Więcej niż numer polisy i nazwa Ubezpieczyciela

Od dłuższego czasu UFG udostępnia dane wszystkich, zgłoszonych do systemu polis bez zbędnego logowania się. Wystarczy, że znamy numer VIN, albo numer rejestracyjny, by zweryfikować, czy pojazd posiada aktualną polisę i w jakim zakładzie jest ona założona. Dane te mają służyć przede wszystkim osobom kupującym używany samochód albo poszkodowanym w wypadku, jeśli sprawca nie chce wylegitymować się ważnym OC. Bazę zweryfikujemy szybko nawet z telefonu, w dosłownie kilka minut. Jeśli jednak utworzymy własne konto w UFG, to uzyskamy dostęp do bardziej szczegółowych informacji, które UFG przechowuje w systemie z ostatnich pięciu lat. Możemy więc sprawdzić, zarówno kiedy pojazd został zarejestrowany, z wyszczególnieniem marki i modelu, czy nawet daty wyrejestrowania.

UFG przedstawi nam również historię szkód, jeśli takie w ostatnich pięciu latach się pojawiły. W standardzie dowiemy się, gdzie kupiliśmy polisę i jaki jest jej numer. W bazie znajdują się też szczegóły wszystkich spraw, w które bezpośrednio zaangażowane jest UFG, a więc np. szkody, które rekompensowane są przez Fundusz, postępowanie regresowe, jeśli takowe jest prowadzone. Użytkownik konta może również sprawdzić, czy Fundusz ukarał go i w jakiej wysokości za przerwy w ciągłości opłacania OC.

Jak uzyskamy informacje?

Za każdym razem, by sprawdzić własną historię OC, musimy wypełnić dostępny na stronie wniosek. Nie oznacza to jednak, że na informacje konieczne jest dłuższe oczekiwanie. Już po kilkunastu sekundach bowiem zweryfikujemy wszystkie dane, dotyczące naszej polisy OC. Jeśli informacje te chcemy przedstawić w innym zakładzie ubezpieczeń, bez względu na to, czy w Polsce, czy za granicą, gdzie właśnie rejestrujemy pojazd, to historię OC odbierzemy w formie maila, listu, albo osobiście w placówce UFG.

Każdy, więc kto potrzebuje sprawdzić, czy wszystkie dane z okresu opłacania składek OC zgodne są z prawdą, może to również zweryfikować online na stronie internetowej UFG. Niestety do wglądu dostępna jest tylko pięcioletnia historia (UFG nie przechowuje starszych danych). Mimo to portal staje się coraz bardziej przyjazny dla kierowców i choć wciąż nie można w pełni zweryfikować historii choćby AC, to jednak dostępność informacji o polisach OC może być bardzo przydatna.

Powiązane tematy

Kalkulator OC AC
Wyliczenie składki ubezpieczenia OC przy pomocy kalkulatora jest bardzo prost...