W UFG sprawdzisz również historię ubezpieczenia OC
Sprawdzenie historii OC dzięki UFG jest jeszcze prostsze. Dlaczego warto mieć...
Standardowo polisę z tytułu OC, bądź AC można zawrzeć na okres 12 miesięcy, są jednak wyjątki od tej reguły. W określonych przypadkach kierowcy mogą skorzystać z krótszego okresu zawierania polisy. Kto z takiego przywileju może więc skorzystać i czy jest to dla posiadacza samochodu rzeczywiście korzystny interes?
Jeszcze do niedawna z oferty krótkoterminowego OC mogły korzystać tylko firmy i przedsiębiorstwa, związane ze sprzedażą i sprowadzaniem pojazdów z zagranicy. Obecnie jednak zostały nieco złagodzone również przepisy dla indywidualnych kierowców, którzy także w konkretnych przypadkach mogą wykupić 30 – dniowe, bądź trzymiesięczne ubezpieczenie z tytułu OC. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152) krótkoterminowe OC przysługuje posiadaczom samochodów:
zarejestrowanych na stałe – dotyczy to jednak tylko firm i przedsiębiorstw, które prowadzą wszelkiego typu komisy, salony samochodowe, bądź podmiotów pośredniczących w handlu samochodami i sprowadzających samochody zza granicy,
zarejestrowanych czasowo – a więc posiadających tymczasowe tablice rejestracyjne i tymczasowy dowód ( ubezpieczenie jest ważne do właściwego zarejestrowania wozu, kiedy to należy również nabyć już pełne roczne OC). Warto tutaj pamiętać, że ubezpieczenie tymczasowe nie może być krótsze, jak sam czas dopełniania rejestracji wozu,
zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski, bez ważnego ubezpieczenia OC, bądź zielonej karty. Tego rodzaju ubezpieczenia określa się granicznymi i można je także wykupić, jeśli obowiązujące ubezpieczenie, dotyczące zarejestrowanego za granicą pojazdu straciło ważność już na terytorium Polski,
wolnobieżnych, jednakże przepis ten nie dotyczy ciągników i pojazdów rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym,
historycznych, w tym zabytkowych, muzealnych, jak i pojazdów co najmniej 25 – letnich o znacznej wartości unikatowej i 40 – letnich.
Zazwyczaj krótkoterminowe ubezpieczenie OC dotyczy 30 – dniowego okresu ważności polisy. Szczegółowo normuje to Ustawa o ubezpieczeniach, zgodnie z którą polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, przy czym nie dłużej jak 12 miesięcy, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych nie krócej niż trzy miesiące. Natomiast w przypadku sprowadzanych aut z Unii Europejskiej, które docelowo mają zostać zarejestrowane w Polsce, polisę OC zawiera się tylko i wyłącznie na okres 30 dni, czyli na miesiąc
W zasadzie większość TU posiada w swojej ofercie krótkoterminowe ubezpieczenie z tytułu OC. Wykupując OC na miesiąc ubezpieczenie należy się liczyć z kosztem między 50 a 100 złotych dla aut osobowych i maksymalnie do 150 złotych dla aut ciężarowych. Poszczególna kwota uzależniona jest od wyboru konkretnego ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, iż posiadacz krótkoterminowego OC, np. na miesiąc, nie ma konieczności jego wypowiadania. Wraz z upływem jego obowiązywania, samoczynnie bowiem wygasa. Należy jedynie pamiętać o jego ewentualnym przedłużeniu, z wyjątkiem aut rejestrowanych za granicą, które na krótkoterminowe OC można w Polsce ubezpieczyć tylko raz. Choć możliwość kontynuacji warto sprawdzać w ogólnych warunkach ubezpieczenia (o.w.u.), gdyż zazwyczaj przywilej ten zarezerwowany jest dla klientów biznesowych, a więc komisów, salonów czy firm pośredniczących w handlu samochodami.
O ile kwestia OC jest jasno i precyzyjnie regulowana ustawą i łatwo w niej wysondować kto i po spełnieniu jakich warunków może stać się właścicielem krótkoterminowego OC, o tyle w przypadku AC jest to już dobra wola Towarzystw Ubezpieczeniowych, w których najczęściej jednak funkcjonuje opcja 12 miesięcznego okresu polisy AC. Nie mniej jednak PZU czy Compensa są jednymi z tych TU, które dają możliwość wykupu AC na okres jednego miesiąca, warto jednak zaznaczyć, iż Autocasco w wersji dość okrojonej i również przy spełnieniu określonych przez TU warunków. Dla osób więc, które przykładowo potrzebują krótkoterminowego AC podczas wyjazdu na urlop, bądź użyczają rodzinie samochód i na ten czas chcą się dodatkowo zabezpieczyć dostępne jest również krótkoterminowe AC.
W przypadku Compensy takie krotkotermonowe AC nie będzie aczkolwiek obowiązywało w przypadku kradzieży auta i to nie tylko na terenie samej Polski, ale szczególnie na terytorium Białorusi, Rosji, Ukrainy, Albanii i Mołdawii. To oznacza, że w ramach takiego AC będziemy mogli tylko pokryć uszkodzenie mienia, na skutek gradobicia czy innych naturalnych żywiołów, bądź jeśli spowodujemy wypadek. Także PZU ochroną krótkoterminowego AC obejmie tylko maksymalnie 10 – letnie auta i również nie pokryje kosztów kradzieży auta z tego rodzaju polisy.
Kierowcy zainteresowani takim krótkoterminowym AC, powinni przeanalizować czy tego rodzaju przedsięwzięcia są w ogóle opłacalne. Koszt bowiem takiego miesięcznego AC może wynieść nawet 70% rocznej składki za polisę AC, nie uwzględniając do tego wszystkich wariantów ubezpieczenia, szczególnie wypadku kradzieży auta. Z tego względu być może bardziej opłacalne jest zawarcie umowy na okres 12 miesięcy, zyskując tym samym ochronę przez cały rok. Alternatywą dla wyjeżdżających na urlop może być zakup dodatkowego pakietu assistance, który funkcjonuje również na krótsze okresy, jednakże najczęściej ogranicza się tylko do udzielenia pomocy odholowania samochodu po wypadku.
Krótkoterminowe ubezpieczenia często wydają się być gratką, szczególnie dla tych kierowców, którzy nie posiadają ważnych zniżek i muszą zmierzyć się z wysoką stawką za pełny okres ubezpieczenia Jednakże jak widać nie zawsze krótkoterminowe AC będzie korzystne, jak i nie zawsze tymczasowe OC jest dla wszystkich kierowców dostępne.
W UFG sprawdzisz również historię ubezpieczenia OC
Sprawdzenie historii OC dzięki UFG jest jeszcze prostsze. Dlaczego warto mieć...
Szkoda całkowita z AC. Co dalej?
Szkoda całkowita z AC a naprawa auta. Miałeś wypadek samochodowy i Ubezpieczy...
Co z anglikami na polskich drogach?
Jak Brexit wpłynie na ilość samochódów z kierownicą po prawej stronie w Polsc...
Proces likwidacji szkód powypadkowych z OC, bądź AC
Dowiedz się na czym polega proces likwidacji szkód z tytułu OC, AC, gdzie trz...